Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Radomiu. Brawo dla Radomskiej Rady Kobiet za inicjatywę uhonorowania Marii Kelles-Krauz.
Maria Kelles-Krauzowa dołączyła 4 września 2024 roku do grona honorowych obywateli i obywatelek Radomia, i została trzecią, obok Teresy Grodzińskiej i Marii Fołtyn, kobietą w grupie zasłużonych osób dla naszego miasta.
Przed uroczystym posiedzeniem Rady Miejskiej odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicielek Radomskiej Rady Kobiet, które były inicjatorkami pomysłu, aby Maria Kelles-Krauzowa została honorową obywatelką Radomia. W czasie konferencji wystąpiła Edyta Malec-Ćwiek, członkini Radomskiej Rady Kobiet oraz członkini Zarządu Nowej Lewicy w Radomiu. W swojej wypowiedzi wyraziła swoją radość, że prezydent Radosław Witkowski poparł inicjatywę, a członkowie Rady Miejskiej jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali kandydaturę Marii Kelles-Krauz.
Edyta Malec-Ćwiek powiedziała również, że oprócz tego, że pani Kelles-Krauzowa była pierwszą w Polsce, a może i na świecie prezeską Rady Miejskiej, to po pełnieniu tej funkcji została ławniczką w magistracie i tam zajęła się przede wszystkim edukacją. To ona w dwudziestoleciu międzywojennym wprowadziła w naszym mieście przymus szkolny, a rodzice, którzy nie posyłali swoich dzieci do szkoły musieli płacić grzywny. Z tych pieniędzy dokarmiano dzieci z biedniejszych rodzin. Z jej inicjatywy rozdawano odzież, obuwie i podręczniki szkolne dla najmniej zamożnych radomian i radomianek. Organizowała również kolonie letnie. Ponadto Edyta Malec-Ćwiek wspomniała, że Maria Kelles-Krauzowa w czasie I wojny światowej aktywnie działała w Komitecie Obywatelskim oraz była przewodniczącą Ligii Kobiet Pogotowia Wojennego. Powiedziała również, że ponad sto lat temu Radom pokazał jaki może być progresywny. Kobieta po raz pierwszy w historii Polski, a być może nawet w historii świata została przewodniczącą Rady Miejskiej wkrótce po tym, jak w ogóle kobiety uzyskały prawa głosu. Dlatego uczynienie Marii Kelles-Krauzowej honorową obywatelką Radomia jest czymś, co naprawdę wyróżnia nasze miasto na tle innych miast
Po konferencji odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej, w której wziął udział Wiceminister Zdrowia Wojciech Konieczny, przewodniczący Polskiej Partii Socjalistycznej oraz Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek, wiceprzewodniczący radomskiej Nowej Lewicy. Sesja odbyła się w Sali, której patronką jest Maria Kelles-Krauz.
Głos podczas uroczystości zabrał Wojciech Konieczny, który odwoływał się w swoich słowach do członkostwa Marii Kelles Krauz w Polskiej Partii Socjalistycznej i roli kobiet w polityce lat 20 XX wieku.
Głos zabrał również Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek, podkreślił w swojej wypowiedzi role społeczną i polityczną Marii Kelles-Krauz w historii Radomia. Była ona pionierką praw kobiet, pierwszą kobietą przewodniczącą Rady Miejskiej w Polsce oraz czołową postacią Polskiej Partii Socjalistycznej w okresie międzywojennym. Jej działalność obejmowała walkę o prawa pracowników, edukację i kulturę. Zaznaczył, że wartości Marii Kelles-Krauz, takie jak sprawiedliwość, równość i solidarność społeczna, są nadal aktualne i bliskie współczesnej Lewicy. Nadanie tytułu honorowego obywatelstwa jest wyrazem uznania dla jej zasług i inspiracją do dalszej walki o lepsze społeczeństwo. Patryk Fajdek przekazał również pamiątkowy list dla rodziny Kelles-Krauzów.
Po uroczystej Sesji Rady Miejskiej zostały złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą historię Marii Kelles-Krauz.
[Opr.PS,EM-Ć,AL]
Foto: EB
Radom, dnia 05 września 2024r.